Co wpływa na jakość życia?

75 lat badań naukowych i 13 minut podsumowania na TED po to, by stwierdzić coś, co podskórnie czujemy od zawsze i co da się streścić w dwóch słowach:

jakość relacji

Badania naukowe rozpoczęły się w 1938 roku i trwają do dziś. W badanych grupach było 268 studentów Harwardu i 456 nastolatków z najbiedniejszej dzielnicy Bostonu. W obu grupach ograniczono uczestnictwo do białych mężczyzn. Jednym z najbardziej znanych uczestników był prezydent John F. Kennedy, choć został wyłączony z badania, a jego teczka została utajniona do 2040 roku.

Wśród badaczy byli m.in. lekarze, psychiatrzy, psycholodzy, antropolodzy, fizjolodzy, pracownicy socjalni. Perspektywa spojrzenia na badanych była szeroka. Chodziło o to, by wyselekcjonować zdrowych mężczyzn i odkryć co wpływa na długość i jakość ich życia.

Co dwa lata badacze wysyłali do badanych kwestionariusze dopytujące o szczegóły życia, a co 5 lat poddawali grupę szczegółowym badaniom lekarskim. Regularnie też aplikowali im testy psychologiczne i wywiady.

Ostatni szef projektu, Robert Waldinger, opisał wyniki badań w 3 książkach, a kilka lat temu streścił w wystąpieniu na TED: Najdłużej i najzdrowiej żyją ludzie szczęśliwi, a ich szczęście zależy od jakości relacji. Chodzi tu o relacje w rodzinie, w gronie przyjaciół i w lokalnej społeczności.

Najgorzej wypadają ludzie żyjący w „wojujących związkach” i samotnicy. Co ciekawe, wśród młodych ludzi ważniejsza jest ilość, ale począwszy od 30 roku życia zaczyna dominować jakość relacji. Bliskość rodziny i znajomych przedłuża nam życie i czyni cuda.

Dla tych którzy chcieliby poczytać więcej na ten temat kilka źródeł w języku angielskim:

What Makes Us Happy?

wiki o grupie harwardzkiej – tu kilka bardzo ciekawych wniosków 🙂

Harvard Study of Adult Development

Opis badań, stan na kwiecień 2017 – żyje jeszcze 19 uczestników

Foto: Agata Masiulaniec Biegowy Świat – „Przyłapani na selfie”

Advertisements

9 myśli na temat “Co wpływa na jakość życia?”

  1. fajne wnioski w zalinkowanych źródłach:
    np. brak korelacji między wysokością dochodów (od pewnego poziomu) a inteligencją (również od pewnego poziomu)…
    albo jeszcze ciekawsze: korelacja między kochającą matką i poziomem dochodów… BARDZO ciekawy temat 🙂

    ciekawi mnie szczególnie ten ostatni fakt i jego wytłumaczenie naukowe… w jaki sposób kochająca matka w dzieciństwie wpływa na poziom dochodów? przez nauczenie młodego faceta własnej wartości? pewności siebie?

  2. Mówią, za twoje nastawienie ma zasadniczy wpływ na to jak wygląda Twoje życie. Zastanawia mnie o znajduje się w teczce JFK.. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s